A Vitamini Hangi Besinlerde Var?

A vitamini cilt, diş, kemik ve dokuların korunması için kilit rolü bulunan vitaminler arasındadır. Aynı zamanda gözlerimizdeki retinada bulunan pigmentlerin üretiminde kullanıldığı için “retinol” olarak da adlandırılır. A vitamini, düşük ışıkta görme kabiliyetini geliştirir ve genel olarak göz sağlığını korur.

“A vitamini hangi besinlerde var” soruna tam olarak cevap verebilmek için A vitamini çeşitleri hakkında biraz bilgi vermem gerekiyor. Çünkü A vitamini hem bitkisel hem de hayvansal gıdalarda farklı şekillerde bulunmaktadır.

A vitamini “retinol” olarak hayvansal gıdalardan alınabilir. Bazı bitkisel gıdalar ise “karotenoidler” olarak bilinen bileşenleri içermektedir ve bu bileşenler vücut tarafından A vitaminine dönüştürülebilmektedir.

Ne Kadar A Vitamini Almalıyım?

“A vitamini hangi besinlerde bulunur” sorusunun cevabına geçmeden önce hangi yaş grubunun günlük ne kadar A vitaminine ihtiyacı olduğu hakkında kısaca bilgi vereyim.

0-6 ay arası bebekler günlük 400 mcg, 7-12 ay arası günlük 500 mcg, 1-3 yaş arası çocuklar günlük 300 mcg, 4-8 yaş arası çocuklar günlük 400 mcg, 9-13 yaş arası çocuklar günlük 600 mcg, 14-18 yaş arası ergenler 900 mcg (E), 700 mcg (K), 19 yaşından büyük yetişkinler içinse günlük 900 mcg (E), 700 mcg (K) A vitamini önerilmektedir.

Gebelik döneminde günlük A vitamini ihtiyacı 770 mcg, emzirme döneminde ise 1300 mcg olarak belirlenmiştir. Bu rakamlar Amerikan Tıp Enstitüsü tarafından önerilen rakamlardır ve herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişilere tavsiye edilen A vitamini miktarlarıdır.

A Vitamini ve Göz Sağlığı

A vitamini, E ve C vitaminleriyle birlikte göz sağlığını korumak için önemli bir rol oynamaktadır. A vitamini eksikliğinin ilk belirtileri gece körlüğü, görme bozuklukları, göz kuruluğu olarak gözlerde ortaya çıkabilir. A vitamini ayrıca katarakt oluşumunu riskini düşürmek için önemlidir.

 

A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

A vitamini hayvansal ve bitkisel gıdalarda bulunmasına karşın bazı durumlarda bitkisel kaynaklardan alınan “karotenoidler” A vitaminine dönüştürülemez ya da vücudun ihtiyacı olan miktarda A vitaminini sağlamakta yetersiz kalabilirler.

Bu dönüşümü pek çok faktör olumsuz yönde etkileyebilir ancak bunlar arasında ilk sıralarda gelenler; düzenli alkol tüketimi, sindirim sistemi sorunları, yüksek dozda A vitamini ya da D vitamini kullanımı, bazı reçeteli ve reçetesiz ilaçlardır.

Bu durumlardan birini veya birkaçını yaşıyorsanız, bitkilerden aldığınız karotenoidler, ne kadar çok olursa olsun A vitamini ihtiyacını karşılamayacaktır. Böyle bir durumda doktorunuza danışarak A vitamini takviyesi ve beslenme önerisi alabilirsiniz.

Aşağıdaki listelerde A vitamini bakımından zengin bazı bitkisel ve hayvansal gıdaları bulabilirsiniz.

A Vitamini Bulunan Bitkisel Gıdalar

Tatlı patates

Havuç

Ispanak

Kale

Şalgam

Pazı

Kabak

Hardal yeşilliği

Mercimek

Kavun

Papaya

Kırmızı biber

Domates

Pırasa

Greyfurt

Bezelye

Kuşkonmaz

Karpuz

Yeşil fasulye

Kayısı

Brüksel lahanası

Maydanız

Brokoli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir