19 aylık bebek gelişimi

19 Aylık Bebek Gelişimi

Bebek gelişimi dünyaya geldikten sonra her ay içinde farklılık göstermektedir. Bebeklik dönemi dünyayı tanıma yönünde atılan ilk adımlardandır. 19 aylık bebek gelişimi, genel bebeklik dönemine bakıldığında dünyayı tanıma çağı olarak adlandırılır. Bebekler 19. Aya geldiklerinde yürüme ve hareketlenme evresine girmiş bulunmaktadırlar. Bu dönemde bebeklerde uyku artık, gece saatlerine dönmeye başlar. Gün içi uykularda azalma gözlemlenir. Geceleri ortalama olarak 10-13 saat arasında uyuyabilirler. Ebeveynlere düşen görev ise bebeklerine karşı daha dikkatli olmalarıdır. Özellikle yürüme aşamasına geçmiş olan bebekler için çarpma ihtimali olan nesneler ortadan kaldırılmalı ve güvenlik arttırılmalıdır.

İki Yaş Sendromu

Çoğu bebekte iki yaşlarında görülen benlik duygusu gelişimi ve kendi istekleri için ısrar etme dönemi, kimi bebekte 19.  aydan itibaren görülmeye başlanır. Bu dönem iki yaş sendromu olarak adlandırılır. Bebeklerde hırçınlık ve öfke görülebilir. Bunun yanı sıra dil gelişimi tamamlanmamış olabilir ve isteklerini ifade edememe durumları görülür.  Aile sabırlı bir yaklaşım ile bu dönemi daha rahat atlatabilir.

19 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

19 aylık bebeklerin yapabilecekleri beceri ve gelişimi devam ettiği sürece değişim göstermektedir. Bu aylar içerisinde merdiven çıkma – inme, geri geri yürüme, tırmanma, iki resmi birbirinden ayırt edebilme, küp tarzı oyuncaklarla kule yapımı, konuşmaları anlama, başkalarından gördükleri hareketleri tekrarlama gibi eylemleri gerçekleştirebilirler. Bunların haricinde, bu dönem içerisinde tuvalet iletişimine başlanabilir. Tuvalet iletişimi ve eğitimi tamamen birbirinden farklı olaylardır. Bir bakıma bebeği tuvalet eğitimine hazırlama aşaması olarak adlandırılabilir.  İki yaş civarlarında tuvalet eğitimine başlamak için doğru bir zamandır. Bu ay içerisinde bebekler el yıkama özelliği kazanır. Vücudun belli başlı bölgelerini söyleyebilir.

19 Aylık Bebek Gelişim Seviyeleri

Bebeklerde gelişim şekli farklı şekillerde görülebilir ancak; genelde bu aylarda ortalama bir gelişim seviyesi söylenebilmektedir. Kız bebeklerde 76.2cm ve 87.3 cm arasında boy uzaması olurken, 8.3 kg ve 13.3 kg civarında da kilo değişimi gözlemlenebilmektedir. Erkek bebeklerde ise bu ölçülerde boy 78.1 ve 88.4 aralığında farklılık gösterir. Bu ölçüler DSÖ’nün yayınlamış olduğu aralıklardır. Genetik yatkınlıklar gelişim üzerinde farklılık oluşturur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir